NE TÜR YARDIM YAPILIYOR?

Ayni yardım;

Paketlerimizin içeriği; Çay, Peynir, Zeytin, Şeker, Nohut, Kuru Fasulye, Pirinç, Bulgur, Salça, Yumurta, Ayçiçek Yağı, Makarna, Kırmızı Mercimek, Et vs.

Ayrıca hayır sahipleri tarafından verilen giysi ve ayakkabılar ise genelde dini bayramlardan önce yani senede 2 defa ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır.

Kışa girmeden önce de özel olarak yaptırılan kuzine sobalar ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır.

İkinci El Eşya:

Bilhassa ülkemize hicret eden Suriyeliler ve Iraklı Türkmenler için 2. el eşyaya ihtiyaç olmakta; bunun için öncelikle ihtiyaç sahibinin evine gidilerek kontrol edilmekte ardından hayır sahiplerinin vakfa bağışladığı eşyalar ihtiyaç sahibinin evine teslim edilmektedir.  Şu ana kadar 1000’den fazla ailenin aslî eşya ihtiyacı karşılanmıştır elhamdülillah. Eşya vermek isteyen dostlarımız ilgili telefonla isteklerini bildirebilirler.

Yetim:

Genelde ülkemize sığınan ve 3-5 çocuğa sahip, kocası şehit olmuş, 20 ila 30 yaş arasında genç annelerin sıkıntıya düşmemeleri için, detaylı araştırma yapıldıktan sonra her ay 200 ile 500₺ arasında kira yardımı yapılmaktadır.

KİMLERE YARDIM YAPILIYOR?

Dağıtım yapacağımız aileleri belirlerken;

Türk aileler için, evde yaşayanların mal varlıklarına ve gelir durumuna bakılmakta, ayrıca fahri olarak görev yapan arkadaşlarımız tarafından evler ziyaret edilip komşularına, mahalle bakkalına ve gerektiği durumlarda muhtara sorularak hazırlanan rapora göre yardım edilip edilmeyeceğine karar verilmektedir.

Yardımseverler tarafından, yapılan yardımlar nedeniyle çalıştıracak personel bulmakta güçlük çektikleri gündeme getirildiğinden, Türk ailelerin de evde çalışabilecek durumda bir erkek olması durumunda ya bir veya iki ay süreyle gıda paketi şeklinde ayni yardım yapılmakta ya da duruma göre kişinin çalışarak ailesine bakması gerektiği düşüncesiyle yardım kapsamı dışına çıkartılmaktadır.

Yurdumuza savaş ve benzeri nedenlerle göç etmek zorunda kalmış kardeşlerimize de muhacir ensar anlayışıyla can suyu olması maksadıyla 8 ay süre ile gıda yardımı yapılmakta, bu sure sonunda, şayet o evde çalışacak yaşta kişi veya kişiler varsa artık ayakları üzerinde durmaları gerektiği kendilerine bildirilerek yardım kesilmektedir.