GIDA BANKASI

 Gıda Bankacılığı, çeşitli sebeplerle pazarlama imkânı olmayan veya satışı ekonomik olmayan gıda, giyecek, temizlik ve yakacak mallarını elinde bulunduran üretici, satıcı veya hizmet işletmelerinin bu sistemde daha etkin olarak yer almasını sağlayacak vergisel teşvikleri de içermektedir.

Gelir Vergisi Kanunun 40 ve 89’uncu maddelerinde yapılan değişiklikler ile fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara bağışlanan gıda maddelerinin maliyet bedelinin vergi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınabilmesi imkânı sağlanmıştır. 5281 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle gıda yanında 01.01.2005 tarihinden itibaren temizlik, giyim ve yakacak maddeleri de kapsam içerisine alınmıştır.

Buna göre, Gıda Bankacılığı kapsamında gıda, temizlik, giyim ve yakacak maddesi bağışlayan gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, bağışa konu malların maliyet bedellerini vergiye tabi kazancın tespitinde, gider olarak göz önünde bulundurabileceklerdir. Ayrıca, gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara bağışlanan malların maliyet bedellerinin tamamı, yıllık beyanname ile bildirilen gelirden indirilebilmektedir.

 

  Diğer tarafta, Katma Değer Vergisi Kanununun 17’nci maddesine göre, gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara bağışlanan gıda, temizlik, giyim ve yakacak maddelerin teskiminde katma değer vergisi hesaplanmayacaktır.

Derneğe yapılan aynî ve nakdî bağışlar, düzenli olarak ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmaktadır. Şahıslar derneğimize bizzat kendileri ya da birinci dereceden yakınları tarafından başvurularını yaptıktan sonra kurumumuzca görevlendirilen en az iki kişi, ihtiyaç sahibinin adresine gidip çevrede araştırma yapmak suretiyle tespitlerde bulunmakta ve bir rapor hazırlamaktadır.

Hazırlanan rapor dernek yönetimine sunulmakta, kişi şartlara uygun ise yardım başvurusu onaylanıp yardım süresi belirlenmektedir. İhtiyaç sahibi olduğu bu şekilde tespit edilmiş yaklaşık 980 aileye düzenli aylık erzak yardımı yapılmaktadır. Belirlenen süre dolduğunda daha önce yapılmış olan araştırma tekrarlanıp, araştırma sonucuna göre yardım devam etmekte veya sonlandırılmaktadır.
İhtiyaç sahibi ailelerin nüfusuna göre yardımla, aylık veya iki ayda bir olarak yapılmaktadır. Böyle bir çalışma sistemi ile var olan kaynaklar daha verimli kullanılmakta ve oluşabilecek bir israf engellenmektedir. Derneğimize yapılan aynî yardımların giriş ve çıkışları bilgisayar ortamında yapılmaktadır.

Yardımlar ihtiyaç sahiplerine teslim edilirken de Aynî Yardım Teslim Belgesi ile imzaları karşılığında teslim edilmektedir. Bu şekilde girişi ve çıkışı sağlanan yardımlar, kim ne zaman ne miktarda yardımda bulundu ve edilen yardımlar kimlere ulaştı; adresleri ve tarihiyle kayıt altında tutulmaktadır. Gösterilen bu hassasiyetle, insanların akıllarında oluşabilecek “Yaptığım yardım yerine ulaştı mı?” şüphesini de bertaraf edecektir

       Verilen 1 pakette standart olarak bulunan gıda maddeleri ve takribî bir paketin tutarı aşağıdaki tabloda verilmiştir. Duruma göre bu tablodaki kalemlere hayırsever vatandaşlarımız tarafından bağışlanan farklı gıda veya temizlik maddeleri de eklenmektedir. İhtiyaç sahibi ailelere senede iki defaya mahsus olmak üzere yazlık-kışlık her türlü giyim ve ayakkabı yardımı da yapılmaktadır.
Derneğe bağışçılar tarafından bağışlanan kullanılmamış giysiler de dernek aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadir. Bununla beraber, Ankara’da eğitim görmekte olan 68 öğrenci evinin (yaklaşık 350 öğrenci) aylık erzakları da dernekce karşılanmaktadır. Öğrencilere yapılan yardımlar, her evin kişi sayısına göre hesaplanarak yapılmaktadır.

Buna ilaveten aylık 100 öğrencimize de öğrenim bursu yardımında bulunulmaktadır. Eğitim hizmetleri kapsamında, kız ve erkek Kur´an kurslarına da yardım yapılmaktadır. Her ay düzenli olarak Ankara’daki Ganime Cebeci Kız Kur´an Kursu’na ihtiyaçlarına göre gıda yardımında bulunulmaktadır.

Zaman zaman Ankara’da veya Türkiye’nin herhangi bir yerinde faaliyet gösteren hayır kurumlarına ve yatılı Kur´an kurslarına da çeşitli gıda ve giyim yardımında bulunulmaktadır. Geçtiğimiz sene içinde Muş’ta faaliyet göstermekte olan Muradiye Yatılı Kur´an Kursu’na yaklaşık 30.000 TL değerinde giyim ve 20.000 TL değerinde gıda yardımında bulunulmuştur. Yine Kastamonu Yoksullara Hizmet ve Gıda Bankası Derneği’ne çeşitli vesilelerle takriben 35.000 TL değerinde giyim ve gıda yardımında bulunulmuştur.

Her ay dağıtımı yapılan temel gıda maddeleri, fukaranın bir aylık ihtiyacını karşılamaktadır. Bu gıdalar: 2 kg şeker, 1 kg Çay, 1 kg zeytin, 1 kg Peynir, 1 kg Reçel, 2 lt Sıvı yağ, 1 kg pirinç, 1 kg Bulgur, 1 kg Fasulye, 1 kg Nohut, 1 kg K.Mecimek, 1 kg Makarna, 2 kg Un, 1 kg Tuz ile 2 kg et ve bağışçıların o ay yaptıkları ekstra yardımlar da bu listeye ilave edilmektedir. Bir ailenin takribi aylık yardım tutarı; 95.00 TL ile 110.00 TL arasında değişmektedir.

About the Author

2 thoughts on “GIDA BANKASI

    • Author gravatar

      Babam Ahmet Pektaş 3yila yakın süredir engelli engellilik oranı %87 maaş haricinde hiç bir yardim alamadık iki kardeşiz ben zeynep Pektaş lise ye gidiyorum kardeşim yasin Pektaş orta okula gidiyor.Annem Güleser Pektaş ev hanımı babama baktığı için calisamiyo ben hafta sonları merdiven yıkayarak bazı ihtiyaçlarınızı gidermeye çalışıyorum ama olmuyor kardeşim ve ben 3 4 aydır yırtık ayakkabı ve tişörtle okula gidiyoruz evimizde yiyecek hicbise yok lütfen bize yardım edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir