HAKKIMIZDA

     Fukara’ya yardım maksadıyla, 1992 yılında hanımlar tarafından kurulan Sami Efendi İlim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı, fukara hizmetlerini daha detaylı yapabilmek için yeniden yapılanmaya gidip, Gıda Bankacılığı projesini hayata geçirmiştir.

Demetevler Sami Efendi Külliyesi altında Rahmeteli Gıda Bankası Derneği adı ile faaliyete başlamıştır. Açılışına, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül, Sami Efendi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Sami Danışman ve Yönetim Kurulu üyeleri ile çok sayıda vatandaş katılmıştır.

Görevi, gücü nisbetinde fukaraya ulaşmak olan Rahmeteli Derneği  bu kapsamda, her ay 1.200 civarında fakir aileye gıda, giyim, ev eşyası ile, çocuklarına eğitim yardımında, yine  eğitim faaliyetleri kapsamında da 350 üniversiteli öğrenciye gıda, giyim ve burs yardımında bulunmaktadır.

Vakıf bünyesinde faaliyet gösteren kız ve erkek Kuran Kursu öğrencilerinin de her türlü ihtiyaçları karşılanmaktadır.  Türkiye’de kurulmuş olan 36  ‘Gıda Bankası’ arasında yer alan, Rahmeteli Gıda Bankası Derneği: Siyah, beyaz, yerli yabancı hiç bir ayırım gözetmeksizin hizmetlerini sürdürmektedir.

Bu bağlamda; Memleketimize sığınmış bulunan:  Suriyeli, Iraklı, Somalili, Afkanlı ve Sudanlı muhacirlere de barınma, ev eşyası, giyim, gıda ve yakacak yardımında bulunmuş ve bulunmağa da devam etmektedir.